Tlenoterapia i COVID

W czasie infekcji COVID , zwłaszcza przebiegającej z wirusowym zapaleniem płuc, tlenoterapia jest głównym lekiem, zalecanym przez pulmonologów. Często zgłaszają sie do nas rodziny pacjentów, będących w izolacji, zaniepokojone o stan chorego. Wtedy radzimy kontrolę saturacji przy pomocy pulsoksymetru i zaopatrzenie chorego w koncentrator tlenu, który może byc stosowany samodzielnie w domu, a po zakoncznie choroby i rekonwalescencji zwrócony.
Posiadamy w ofercie aparaty o przepływie 10 litrów/minutę, które sa rarytasem na rynku koncentratorów. Jest to aparat dla chorych z niewydolnością oddychania, często po pobycie szpitalnym i leczeniu respiratorem, ale bywa też uzywany jako zabezpieczenie pacjenta z wielochorobowością po ciężkim COVID leczonym w domu.

A co po COVID

Zalecana rehabilitacja pulmonologiczna u osób, które przeszły infekcję COVID ma szczególne znaczenie w przypadku chorób towarzyszących, jak astma, POChP czy choroby sercowo-naczyniowe. Niestety, ne jest ona dostępna „od ręki” , a utrzymujące się osłabienie i duszność wysiłkowa niepokoją ozdrowieńców. W takim przypadku wykonywanie prostych ćwiczeń, których opis jest do znalezienia na profesjonalnych stronach w sieci, ze wsparciem koncentratora tlenu przynosi większe korzyści, zwłaszcza chorym obciążonym chorobami płuc.

 

W ramach NFZ prowadzimy Zespół Domowego Leczenia Tlenem, zapewniając osobom chorym aparat wytwarzający tlen (koncentrator tlenowy). Pacjenci spełniające określone przez NFZ kryteria, to znaczy leczeni z powodu nienowotworowej choroby płuc, a przy tym niepalący są kwalifikowani do leczenia tlenem w pobycie szpitalnym w Oddziale Chorób Płuc. Po otrzymaniu wypisu szpitalnego oraz skierowania do domowego zespołu leczenia tlenem pacjent lub jego rodzina zgłasza się do naszego Ośrodka, gdzie pacjent jest zapisywany do kolejki oczekujących. Aparat użyczany jest do domu, celem eksploatacji zgodnie z zaleceniem lekarza prowadzącego.

Tlenoterapia dla każdego

Dla osób nie posiadających kwalifikacji szpitalnej do leczenia tlenem, jednak będących w potrzebie tlenoterapii, zapewniamy płatne użyczenie aparatu. Często zgłaszają się osoby starsze, z wieloma schorzeniami, mające duszność w przebiegu chorób serca. Parametry gazometrii (stężenie tlenu we krwi) nie kwalifikują ich do leczenia tlenem na NFZ, jednak decydują się na stosowanie tlenu w domu. Dzięki temu odczuwają mniejsza duszność i ulgę w oddychaniu. Jest to oczywiście terapia wspomagająca, nie zastępuje, tylko wspomaga leczenie kardiologiczne.  Chociaż wypożyczenie koncentratora tlenu nie wymaga recepty ani zaświadczenia od lekarza, zalecana jest konsultacja specjalisty pulmonologa.

Konsultacja w ramach wizyty prywatnej w naszym Ośrodku wykonana przez specjalistę pulmonologa może odbywać się wraz ze spirometrią lub gazometrią.

Rodzaje koncentratorów

Koncentrator tlenu to urządzenie elektryczne, pobierające prąd z gniazdka – stacjonarny aparat pracuje tylko włączony do prądu. Jest dość sporej wielkości (co widać na zdjęciach) i waży kilkanaście kilogramów.

Są też aparaty przenośne, do wożenia na wózeczku lub noszenia ze sobą. O wadze od kilku do kilkunastu kilogramów, z własnym bateriami, które trzeba ładować w domu. Jest to dobre rozwiązanie dla poruszających się chorych, ale i bardziej kosztowne. W większości przypadków wystarczy stacjonarna domowa tlenoterapia – można wtedy wychodzić z domu i korzystać po powrocie. Tlen podaje się zazwyczaj przez cewniki donosowe – tzw. „wąsy”, które pozwalają w trakcie pobierania tlenu jeść, pić i rozmawiać. W przypadkach zatkania lub chorób nosa, można podawać tlen przez maskę, ale ogranicza to komfort chorego. Przepływ tlenu można samemu regulować w zakresie od 0,5 do 5 litrów na minutę. Radzimy, aby przepływ tlenu oraz ilość godzin stosowania uzgodnić z lekarzem specjalistą.

Wynajem koncentratorów

Koncentratory będące na wyposażeniu NZOZ Allmed są kilku zagranicznych producentów, wysokiej jakości, regularnie serwisowane i kontrolowane co do skuteczności produkcji tlenu. Proponujemy ich najem na czas minimum jednego miesiąca, płatne z góry. W tej cenie zapewniamy nawilżacz, jedne wąsy tlenowe oraz przeszkolenie dotyczące korzystania z całego zestawu. Przy wynajmie na dłuższy okres możliwa negocjacja ceny.

   

Jeśli jesteś zainteresowany wynajmem koncentratora tlenu - zostaw swoje dane, skontaktujemy się z Tobą

6 + 9 =