Alergiczne naskórkowe testy płatkowe

Często mamy pacjentów zgłaszających się z powodu zmian skórnych, powtarzających się o stałej porze roku – latem.

Im cieplej, piękniej i zdawałoby się lepiej dla skóry – tym gorsze są objawy. Oczywiste jest zasięgnięcie porady lekarza specjalisty dermatologa. W przypadku zmian skórnych swędzących, kierowani logiką i wyszukiwarką Google pacjenci często udają się do alergologa. I tu mam radę dla osób planujących wizytę, bo na pewno o to zapytamy. Czy nosisz latem biżuterię? Spryskujesz skórę perfumami, mgiełką, zapachami przed wyjściem na słońce? Czy zmieniłeś kosmetyki pielęgnacyjne lub kolorowe, czy zmiany skórne występują w tym samym miejscu czy zmieniają swoją lokalizację? Pytania te naprowadzają na trop często występującej alergii kontaktowej. Uciążliwej latem, bo słońce potęguje reakcję. Substancja nałożona na skórę jak krem, spray, zadziała jak fotouczulacz aktywowany przez promienie słoneczne. Dodatkowo, reakcje potęguje pocenie się skóry, co często obserwujemy jako wyprysk pod paskiem zegarka lub pod sprzączką paska. Można te objawy leczyć, ale lepiej jest zapobiegać. Aby zapobiegać, trzeba wiedzieć czego unikać. W tym celu wykonujemy testy płatkowe, zakładane na plecach. Podstawowy zestaw alergenów składa się z trzydziestu odczynników wychwytujących najczęstsze alergie kontaktowe.


Standardowy zestaw alergenów stosowany do testów składa się
przede wszystkim z metali (chrom, kobalt, nikiel), konserwantów, substancji zapachowych, leków (np. neomycyna) oraz barwników.


Posiadamy odrębny zestaw do robienia testów alergii na metale, który jest przydatny w razie planowanych zabiegów stomatologicznych lub ortopedycznych z użyciem implantowanych elementów metalowych.