Testy płatkowe

wykonuje się na skórze pleców. Polegają one na aplikacji na skórę niewielkiej ilości alergenu w postaci kropli płynu lub kremu nałożonego na specjalne przyklejane do skóry komory, a następnie obserwacji skóry w miejscu aplikacji w określonych odstępach czasowych (zwykle po 2, 3 i czasami 4 dniach od założenia testów). Pojawienie się reakcji w postaci zaczerwienienia i świądu skóry świadczy o nadwrażliwości na dany antygen.

Przygotowanie pacjenta

Przeprowadzenie testów płatkowych nie wymaga ze strony pacjenta specjalnego przygotowania.

W przypadku pobierania leków przeciwzapalnych i przeciwalergicznych należy poinformować o tym personel poradni aby lekarz zaakceptował możliwość prawidłowego wykonania testów. Powinno się poczekać 2 tygodnie od zakończenia leczenie antybiotykiem lub sterydem do wykonania badania.

W przypadku mężczyzn z owłosionymi plecami wskazane jest ogolenie wskazanych miejsc na plecach na kilka dni przed założeniem testów, aby nie podrażniać skóry. Po założeniu testów należy unikać moczenia pleców i dużych wysiłków fizycznych, aby spocona skóra nie wpływała na wynik testu i przyleganie komór z alergenem.